Když jsme na cestách, máme rychle blednoucí permanentní barvu na vlasy nebo nemáme čas na mytí vlasů před odchodem z domova, sáhneme po suchém šamponu. Zatímco pro někoho jde jen o občasné SOS, jiný si z toho udělal pravidelnou rutinu. Víte, jak suchý šampon používat správně?
V životě už to nejspíš zažil každý z nás. Večer jste šli na večírek, nebo jste byli tak unavení, že jste při první příležitosti padli do postele a vzbudili jste se až za svítání. Už jste si ale pár dní nemyli vlasy a při pohledu do zrcadla cítíte, že už to dávno není ono. Jak ale postupovat, když do odjezdu autobusu, nebo do začátku pracovní doby zůstává jen velmi málo času?
Buď si kolem hlavy omotáte turban a budete ho vydávat za nový módní trend, budete celý den chodit s umaštěnými vlasy (což nemusí udělat nejlepší dojem na vaše zákazníky a obchodní partnery), nebo použijete zázrak jménem suchý šampon.
Jelikož jde o vychytávku, která nám všem doslova a do písmene zachraňuje život, je snadné si na ní vypěstovat závislost. Je to ale vhodné?
Na to se mrkneme o pár řádků níž.
Rychlá navigace
Jak funguje suchý šampon
Suché šampony jsou speciální spreje, které obsahují látky na bázi alkoholu, či škrobu, které redukují (na pohled i na dotek) kožní maz ve vlasech. V některých případech jsou suché šampony k dostání i v prášku. U nich je ale potřeba dávat dobrý pozor na to, aby nebyl ve vlasech ani trochu vidět. (Obvykle si ho touto formou do vlasů nasypete odhadem tři kila.)
Nejeden z nás by řekl, že se jedná o učiněnou spásu. Suchý šampon si lze postavit na poličku v koupelně, nebo ho strčit do šuplíku pracovního stolu. Což přispěje k tomu, že budete za každých okolností jako ze škatulky. Ovšem, je potřeba brát v potaz, že nadměrné používání těchto produktů může vést k akné na pokožce hlavy. Také tím lze přispět k větší lámavosti vlasů (odčerpáváte z nich látky, které jim dávají ochranu a pružnost) a k jejich předčasné ztrátě.
Správné používání suchého šamponu
Aby suchý šampon nenadělal škody, nepoužívejte ho déle než 48 po sobě jdoucích hodin. Pak si vlasy umyjte klasickým šamponem.
Při nanášení suchého šamponu dávejte pozor na vzdálenost, ze které je aplikován. Sprej by měl být ve vzdálenosti 15 cm. Nikdy si suchý šampon nestříkejte na kůži. Také ho nedávejte na celou hlavu. Jen do míst, kde je nejviditelnější maz. Pak šampon opatrně rozdistribuujte prsty.
Jak často?
Jak už bylo řečeno. Suchý šampon by se neměl používat déle než dva po sobě jdoucí dny. Poté je nejlepší si umýt vlasy klasickým šamponem a vodou.
Dbejte na správný výběr
Pokud to alespoň trochu jde, vždy si u šamponu zjistěte složení. Šampony, které stojí víc peněz mohou být o kapánek lepší. Takže se nevyplatí na nich šetřit. (Levnější suché šampony mohou skvěle vonět a může jich být hodně, ale jejich výkon nemusí být valný.)
Také bychom vám radili vyhýbat se suchým šamponům, které obsahují mastek. I když jde o látku přírodního původu, může obsahovat karcinogenní azbest. Ačkoliv zatím nebyla spojitost mezi mastkem v suchých šamponech a rakovinou prokázána, rozhodně je lepší brát na toto riziko zřetel.
Jde o náhradu klasického šamponu?
Vzhledem k tomu, že se suchý šampon doporučuje používat jen krátkodobě a také vzhledem k jeho některým negativním dopadům rozhodně nelze hovořit o tom, že by byl plnohodnotnou náhradou klasického šamponu.
V případě, že se k tomu rozhodněte přistoupit po svém a budete po něm nadměrně sahat, počítejte s tím, že se vám mohou udělat i lupy.
Dobrý pomocník, ale zlý pán
Suchý šampon je dobrý pomocník, ale zlý pán. Pokud ho vezmete do ruky jen ve výjimečných případech, není potřeba se ho obávat. V případě, že se řadíte do opačné skupiny, věříme, že jsme vám předložili dostatek informací k tomu, abyste dali větší přednost vodě a klasickému šamponu. Zdravé vlasy za to jistě stojí.