Hodně z nás užívá kolagen na vlasy a pleť. Není ale kolagen jako kolagen. Ačkoliv jde o látku, která je našemu tělu vlastní, existuje několik jeho druhů, které působí na něco zcela jiného. Jak se nenechat nachytat a jak je na tom kolagen a vlasy vám prozradíme v našem dnešním článku.
Kdo neužívá mořský kolagen, jako by nebyl. Tak to alespoň vypadá, když otevřeme sociální sítě a články na ženských portálech. Hned na začátku ale často narážíme na problém, který vychází z toho, že řada lidí neví, co je kolagen. V případě, že by se o něj začali trochu zajímat by zjistili, že existuje několik typů kolagenu. Díky čemuž by dokázali při čtení složení kolagenu v prášku odhadnout, zda bude doopravdy účinný a na co.
Abychom vás vyvedli z nevědomosti, která vás může stát v některých případech dost peněz, nabízíme vám rozsáhlého průvodce kolagenem, díky kterému už nikdy nikomu nesednete na lep.
Rychlá navigace
Kolagen pro zdravé vlasy a krásnou pleť
Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je důležitou součástí pojivových tkání. (V těle má zastoupení mezi 25-30 %.) Jak už bylo řečeno v úvodu tohoto článku, neexistuje jen jeden druh kolagenu. V současné době víme o více než 27 typech. A každý z nich je dobrý na něco trochu jiného. (My se ale obvykle nejvíc zajímáme o kolagen typu I-V.)
Asi nejznámější je v současné době kolagen typu I, který je součástí naší kůže, šlach, kostí a zubů. Kolagen typu II je zase ve velké míře zastoupen v chrupavkách našich kloubů. Jelikož se kolagen typu I a kolagen typu II často přidává do doplňků stravy na pleť a klouby, je extrémně důležité číst složení. Podle toho, na co má doplněk stravy působit snadno zjistíte, zda vám bude stačit jen jeden typ kolagenu, nebo dáte přednost oběma. Nezapomínejte také na to, že tělo dovede s přijatým kolagenem mnohem lépe pracovat, pokud k němu dostane (ve stejnou chvíli) dostatek vitamínu C.
Účinky kolagenu
Jak víme, kolagen je přirozenou součástí lidského těla. Problém je v tom, že jak stárneme, začne nám ubývat. Kolagen dodává našim tkáním pružnost. Díky němu máme flexibilní a mladistvou pokožku. Pružnost potřebují i naše svaly a cévy. Pro bezbolestný a plynulý pohyb je taktéž nutná normálně fungující chrupavka. I když pokles tvorby kolagenu neumíme zastavit, můžeme ho doplnit z volně prodejných doplňků stravy, které mohou uspokojivě pokrýt jeho výpadek.
Po nějaké době můžete zaznamenat:
- Zjemnění vrásek
- Lepší elasticitu pokožky
- Menší bolest kloubů
- Pevnější vlasy
- Pomalejší šedivění
Co ale kolagen nedokáže je podpora hubnutí. V tomto ohledu se nejvíc vyplácí vsadit na pravidelné cvičení.
Nejlepší přírodní zdroje kolagenu
Funkce kolagenu v našem těle je nepochybně velmi zajímavá. Není proto vyloučeno, že už hledáte informace o tom, jaké jsou jeho přírodní zdroje. Nejspíš vás ale nepotěšíme. Ačkoliv se dá zajistit ze stravy, nachází se jen někde. A mnohdy je to navíc v potravinách, jejichž konzumace je pro nás nepřijatelná. (Mluvíme například o očích.)
První způsob, jak dostat přírodní kolagen do svého jídelníčku, je pravidelná konzumace kvalitního vývaru z kostí. Dále se doporučuje častější konzumace ryb, které jsou upravené s kůží. Případně si častěji připravujte kuře. (Hodně kolagenu najdete na kuřecích stehnech.) Jelikož ne každý chce jíst každý den to stejné, většina lidí řeší dodávku kolagenu do těla tím, že přejde na dlouhodobé užívání doplňků stravy s kolagenem, které obsahují i vitamíny a bylinky na vlasy.
Jak na správné užívání kolagenu
Už jsme se o tom zmínili, ale opakování je matkou moudrosti, takže si to celé ještě shrneme. Před nákupem vždy zkontrolujte, že má doplněk stravy vhodný typ kolagenu pro to, co potřebujete řešit. Pro kůži a další zkrášlující účely je lepší kolagen typu I. Na klouby se zase doporučuje kolagen typu II.
Aby příjem kolagenu do těla nevyšel úplně naprázdno, vždycky se ve složení dívejte po vitamínu C, který zlepšuje jeho využitelnost. Podle toho, co vám nejvíce vyhovuje, seženete kolagen, který se rozpustí ve vodě, nebo kolagen, který je přidán do kapslí, které obsahují i další látky přírodního původu. Například přesličku rolní, nebo kopřivu dvoudomou, z nichž obě naši předkové taktéž používali při péči o své vlasy.