Mytí vlasů absolvuje prakticky každý člověk na světě. Mohly byste si tedy snadno myslet, že jste na něj expertky. Ve skutečnosti to ale bývá přesně naopak. Co vašim vlasům dělá dobře? A co jim během umývání neprospívá? Na to vše se zaměříme níže.
Aby byly vlasy krásné a čisté, potřebujeme pravidelně zbavovat přebytečného kožního mazu a usazených nečistot. To, jak často je to potřeba, závisí na tom, jaký máte typ vlasů a jak se o ně staráte.
Odborníci na vlasy ale obvykle říkají, že čím méně si vlasy myjeme, tím je to pro ně lepší. Také nás stále dokola učí, že používat nadměrné množství šamponu během umývání, který pak ještě vtíráme do délek, není správný postup.
Nevíte si rady? Nevadí. Vše, co byste měla o mytí vlasů vědět, vám prozradíme níže.
Jak si správně mýt vlasy?
Začněme tím, že vlasy byste si neměla umývat příliš horkou vodou. Kromě toho, že by je to mohlo vysušit, to může způsobovat zvýšené problémy s jejich vypadáváním po koupání. Co se týče šamponu, vybírejte si takový, který je vhodný pro váš typ vlasů. Naprostou samozřejmostí je, abyste měla při ruce i kondicionér a vlasovou masku, kterou budete používat cca jednou za týden.
V průběhu umývání vlasů použijte přiměřené množství šamponu, které důkladně napěníte. Šampon aplikujte především na hlavu a ke kořínkům. Pokud chcete, můžete ho nechat chvíli působit a udělat si prsty jemnou masáž hlavy. (Která podpoří prokrvení pokožky, díky čemuž by mělo dojít k podpoře růstu vlasů.) Pokud to není nezbytně nutné (třeba kvůli nánosu gelu, nebo laku), nikdy si neumývejte šamponem i délky. Do nich steče šampon při oplachování, což k jejich vyčištění bohatě stačí.
Po umytí vlasů šamponem použijte kondicionér, který vlasy uzavře. Díky tomu by se měly méně poškozovat a měly by se i snáze rozčesávat. Co se týče ručníku, používejte ručník z mikrovlákna. Délka jeho setrvání na hlavě by měla být maximálně 10 minut. (Jde o to, aby do sebe ručník nasál přebytečnou vlhkost.)
Jak často?
Mytí vlasů každý den není vhodné, protože je to zbytečně zatěžuje. Každodenní mytí vlasů vám navíc může spouštět zvýšenou produkci nového kožního mazu, takže vlasy se vám budou mastit ještě víc.
Pokud nevíte, co byste měla s tímto stavem dělat, uděláte nejlépe, když vlasy necháte několik dní opravdu hodně zmastit (samozřejmě, vybírejte si dny, kdy nikam nemusíte). Jakmile si je umyjete, měla byste zaznamenat, že se vám mastí trochu méně. V případě potřeby můžete poslední den před umýváním použít suchý šampon.
Používejte přírodní šampony
Aby vaše vlasy dostaly nejlepší možnou péči, vybírejte si přírodní šampony na vlasy, které obsahují látky na podporu růstu vlasů. Mnohé je také dovedou posílit, nebo omezit jejich nadměrné vypadávání.
Skvělé jsou šampony s kofeinem, lopuchem, kopřivou dvoudomou a šampony s břízou. Počítejte ale s tím, že jejich účinek se neprojeví hned, ale až po nějaké době. Jejich používání podpořte i dlouhodobým užíváním přírodních doplňků stravy na vlasy, které se postarají o dobrý základ a podpoří je v tom, aby dosáhly své nejlepší kondice.