Jak na správné česání vlasů? 6 tipů, jak na to

Česání vlasů vypadá na první pohled jednoduše, ale ve skutečnosti je to hotová věda. Vzhledem k tomu, že tato aktivita může vést k jejich mechanickému poškození, všechny bychom se měly zajímat o to, jak ho provádět, abychom z něj měly co největší užitek, ale zároveň jsme minimalizovaly rizika, která může přinášet.

Česání vlasů se považuje za jeden z kroků péče o sebe, který bychom neměly vynechávat. Kdo by totiž stál o to, aby mu na hlavě vyrostlo zacuchané vrabčí hnízdo? Jenže, málokdo je skutečným specialistou na péči o kštici, takže se často stává, že vlasy nevědomky poškozujeme nešetrným přístupem.

Toto riziko se netýká jen příliš častého mytí vlasů a používání nesprávné teploty vody a vlasové kosmetiky, ale i takového česání vlasů, u kterého by si nejedna z nás myslela, že se na něm nedá nic pokazit.

Jak česání ovlivňuje vlasy? A jak postupovat, aby při něm trpěly co nejméně?

Jak česání ovlivňuje vlasy?

V případě, že vlasy češeme nešetrně, přistupujeme k česání ve špatnou dobu nebo používáme nevhodné nástroje, může to přispět k poškozování vlasů a jejich konečků. Můžete tedy zaznamenat nadměrné lámání vlasů a můžete zápolit i s jejich větším zacucháváním.

Vzhledem k tomu, že každá máme úplně jiný typ vlasů a naše kadeře mají odlišné potřeby, nemůžeme používat jeden typ hřebenu nebo kartáče. Vždy musíme volit takový, který bude nejlépe vyhovovat specifikům našich vlasových vláken. A nejen to. O tom si ale něco povíme o pár řádků níže.

6 tipů, jak se správně česat

jak si česat vlasy

Poznejte vhodný nástroj

Tvary hřebenů, jejich velikost a materiály, jsou různé. Který hřeben je ale na co určený? Například kulaté a kovové kartáče jsou vhodné pro vysoušení vlasů a styling, protože díky správnému vyfoukání dodávají vlasům na vybraných místech větší objem. Na kudrnaté vlasy jsou naopak skvělé kartáče z přírodních štětin (třeba z kančích). Ploché hřebeny se hodí pro navození uhlazeného dojmu. Naprosto nevhodné jsou pak hřebeny, které mají na hrotech kuličky, protože se kolem nich mohou vlasy zachytit a pak se mohou cuchat a trhat. Na suché a mokré vlasy se pak používají dva odlišné hřebeny.

Správná četnost česání

Zcela vynechávat česání se nedoporučuje. Příliš časté česání však také není úplně “ono”. Vlasy se hodí učesat několikrát v průběhu dne, protože se nebudou tolik cuchat a lépe se po nich rozdistribuuje maz, který je chrání před poškozením. Obvykle k učesání stačí tři až čtyři tahy. Pokud budete česat vlasy víc, můžete je nevědomky poškodit.

Česání vlasů před umytím

V ideálním případě učesejte vlasy krátce před jejich mytím. Nikoli naopak. Pokud budete česat úplně mokré nebo vlhké vlasy, koledujete si o jejich nežádoucí poškození. V případě, že vlasy učešete dříve, můžete omezit jejich cuchání hned po odchodu z vany nebo sprchy. Ihned po koupání a krátce po něm je možné vlasy nejprve jemně rozplést prsty.

Čistý hřeben

Pozornost věnujte i tomu, aby hřebeny, které používáte, byly vždy perfektně čisté. Nezapomínejte na to, že se v nich zachytává maz, nečistoty, vypadané vlasy a zbytky stylingových přípravků, které mohou vlasy snadno znečistit a zacuchat. Navíc jde o ideální podhoubí pro množení problematických mikroorganismů.

Pozor na směr

Pokud máte problém se zacuchanými konečky, zapomeňte na česání vlasů od kořínků až ke konečkům. Mnohem lepší pro vás bude, když začnete tím, že do jedné ruky uchopíte vlasy u konečků a lehce je rozčešete hřebenem. Poté lehce rozčesejte vlasy v délkách a nakonec se přesuňte až k hlavě.

A co konečky?

Některé ženy si myslí, že nejlépe své vlasy před případným poškozením vlivem česání ochrání tehdy, když si budou česat pouze konečky a zbytek vlasů nechají žít svým vlastním životem. Tento postup ale není správný. Vzhledem k tomu, že maz od kořínků potřebuje doputovat i do délek, zbytečně se tímto krokem ochuzujete o jejich hydrataci a ochranu. Snažte se tedy česat vlasy po celé jejich ploše.

správné česání vlasů

Co dalšího vlasy potřebují, aby byly krásné?

Na vlasy by se mělo působit na několika frontách. To v krátkosti znamená, že byste neměly dávat pozor jen na techniku česání, ale měly byste mít v životosprávě i stálý přísun vitamínů a dalších látek z vícesložkových doplňků stravy na vlasy, nehty a pokožku, které obsahují přesličku rolní, pivovarské kvasnice, kopřivu dvoudomou, vitamín B5, vitamín B7 a vitamín B9, kolagen, astaxanthin a mnoho dalších. O šetrné mytí vlasů se pak postarají kvalitní přírodní šampony a kondicionéry bez sulfátů.

Srovnání - nejlepší vitamíny na vlasy


Vlasimo



Venira



Curapil


Vlasové hnojivo



Evelle







365-489 Kč


633-699 Kč


466-594 Kč


344 Kč


1519 Kč


19 účinných látek

19 účinných látek

6 účinných látek

7 účinných látek

10 účinných látek

Napsat komentář