Ekzém je kožní zánět, který má široké spektrum projevů. Nebývá infekční a může (ale také nemusí) za ním být alergická reakce na něco, co se vyskytuje ve vašem okolí. Ekzém se nemusí vyskytovat jen na viditelných místech, ale může se objevit dokonce i ve vlasech. Co se s ním dá dělat? A jak přesně řešit atopický ekzém ve vlasech?
Atopický ekzém není v dnešní době vůbec ničím výjimečným. Odhaduje se, že v naší zemi jím trpí 15-20 % lidí. Nejčastěji jde o děti. Procento lidí s atopickým ekzémem se navíc neustále zvyšuje.
Jedním z důvodů, proč se u vás atopický ekzém objevil, může být anomálie v nastavení vašeho imunitního systému. Také se ale může jednat o odchylku vaší kůže, která nedovede produkovat látky, které jsou důležité pro normální fungování kožní bariéry. A někdy za to mohou i nervové odchylky, které způsobují svědění kůže atd.
I když atopický ekzém neohrožuje člověka na životě, jeho přítomnost je rušivá. Proto se podíváme na jeho nejčastější spouštěče a povíme vám, co na něj můžete vyzkoušet.
Rychlá navigace
Příčiny vzniku ekzému ve vlasech
Hned na úvod je potřeba si připomenout, že hlavní příčina vězí v odchylkách, o kterých jsme mluvili v úvodu tohoto článku. Vaše pokožka pak může ekzémem reagovat na nějaké konkrétní spouštěče.
Mezi viníky patří:
- Onemocnění nervového systému (například Parkinsonova choroba)
- Onemocnění imunitního systému
- Další kožní problémy (lupénka, akné…)
- Alergie
- Další ekzémy na těle
- Stres
- Nedostatek spánku
- Pocení
- Mastnota ve vlasech
- Suchá pokožka
- Studené, nebo suché počasí
Aby to bylo ještě komplikovanější, u žen hrají velkou roli hormony. Stav atopického ekzému ve vlasech se může zhoršovat v závislosti na menstruačním cyklu, v průběhu těhotenství nebo v období klimakteria.
Atopický ekzém ve vlasech
Ekzém ve vlasech se výrazně odlišuje od lupů. Zatímco u lupů mívá pokožka hlavy normální barvu a jenom se odlupuje, u ekzému bývá pokožka zarudlá, svědivá a mohou se na ní nacházet spojená, nebo oddělená ložiska. Je také docela pravděpodobné, že pokud si objevíte atopický ekzém ve vlasech, najdete ho i na jiných částech těla.
V případě, že u sebe něco podobného zaznamenáte, je vhodné se objednat ke kožnímu lékaři, který si vás důkladně prohlédne a navrhne vám několik řešení, která vám mohou pomoci projevy ekzému ve vlasech zmírnit. Léčba může zahrnovat používání speciálních krémů a vlasových přípravků, které mají antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Jejich mínusem je ale to, že nejsou na přírodní bázi. (Pokud vám to vadí, s lékařem se pokuste najít vhodnou alternativu.)
Co pomáhá na ekzém ve vlasech
Kožní lékař vám může doporučit používání šamponů, které mají ve složení speciální ingredience. Může jít například o kyselinu salicylovou, nebo dokonce o dehet. (I když, máme takový dojem, že ten se už v dnešní době nepoužívá.)
Lékař vám také může doporučit, abyste snížili frekvenci umývání vlasů. Vhodné je i vysušení pokožky hlavy fénem, protože vlhkost může projevy atopického ekzému ve vlasech zhoršovat.
Po domluvě můžete také zkusit:
- Nanášet na pokožku hlavy čistý olivový olej
- Nanášet na pokožku hlavy čistý gel z aloe vera
- Přijímat ve stravě víc zinku
- Zvýšit příjem vitamínů A, B a D
- Zvýšení příjmu nenasycených mastných kyselin omega-3
- Dlouhodobé užívání probiotik a prebiotik
Pokud se barvíte, zkuste přírodní barvy na vlasy, které by nemusely být pro pokožku hlavy tak agresivní. A pokud to jde, vyhýbejte se nadbytečnému množství stylingových přípravků.
Kde ale začít? Jelikož se říká, že krása a zdraví vychází zevnitř, vždy se zaměřte jako první na svůj jídelníček, ve kterém by mělo být dostatek vitamínů a případně i bylinek. Jejich stabilní příjem dovede pokrýt kromě jiného i dlouhodobé užívání kvalitních doplňků stravy na vlasy, které jsou na přírodní bázi.