Vlasy jsou technicky vzato mrtvá tkáň. I přesto se ale snažíme o to, aby vypadaly co nejlépe. To nezahrnuje jen stříhání, nebo barvení vlasů na požadovaný odstín. Ale také jejich správnou výživu. Mohou vám být v této věci nějak nápomocné vlasové zábaly? A jak na domácí zábal na vlasy?
Péče o vlasy by měla být co nejvíce komplexní. Spousta žen si myslí, že jim nejvíce prospějí tím, že na ně budou aplikovat drahé kosmetické přípravky. Což není až tak úplně pravda. Pokud totiž nemáte dobrý základ, můžete na vlasy dávat co chcete a na jejich kvalitě se to příliš neukáže.
Stejně důležitá je totiž i vnitřní výživa. Vlasy potřebují proteiny, vitamíny, minerály, stopové prvky a někdy i bylinky, které stimulují růst. Ovšem, neznamená to, že byste měly na vnější péči zcela zanevřít. Hodně prospěšné vám totiž mohou být obyčejné domácí zábaly na vlasy.
Které recepty jsou nejlepší? A jaké benefity má jejich pravidelné používání?
Rychlá navigace
Kdy používat masku na vlasy?
Maska na vlasy a zábal je jedno a to samé. Ve své podstatě jde o přípravky (či recepty, pokud hovoříme o těch domácích), které mají za cíl dodat vlasům živiny z vnějšího prostředí. Vlasy mohou být po jejich použití lesklé a hladké.
Že je nejlepší čas na to masku, nebo zábal použít, poznáte podle:
- Matných vlasů
- Lámavých vlasů
- Roztřepených vlasů
- Problémové pokožky hlavy
- Slabých vlasů
- Poškození
Samozřejmě, na vlasy má vliv například to, jestli si je češete krátce poté, co jste si je umyly. To se obecně nedoporučuje. Vlasy jsou v této chvíli oslabené a jsou mnohem náchylnější k mechanickému poškození. Roztřepené konečky mohou navíc značit, že jste už dlouho nebyly u kadeřníka. I tak se dá ale říct, že pravidelnou aplikací vlasových zábalů se nedá prakticky nic pokazit.
3 nejlepší masky na vlasy + recepty
Olejový zábal na vlasy
Ve své podstatě by šlo použít prakticky jakýkoliv olej. V tomto receptu se ale zaměříme na ten olivový. Ten by měl přispět k tomu, že vlasy budou méně náchylné k lámání a poškození. Vlasy také mohou být mnohem lesklejší a jemnější. Jeho aplikace na pokožku hlavy může zmírnit její pnutí a svědění. Nedoporučuje se ale na jemné a rychle se mastící vlasy.
Na vlasy můžete použít 2 lžíce až ¼ hrnku extra panenského olivového oleje. Olej trochu zahřejte. Dávejte ale pozor na to, aby nebyl při nanášení příliš horký. Olej naneste buď do délek, nebo po celé ploše vlasů. I k hlavě. Dejte si na hlavu koupací čepici a takto vlasy nechte po dobu 15 minut. Poté vlasy pročesejte hřebenem s širšími zuby a opravdu důkladně je umyjte.
Zábal na vlasy z kokosového oleje
Kokosový zábal na vlasy by měl zmírnit ztrátu proteinů z vlasů. Také má velmi dobrý vliv na hydrataci vlasů. Jeho použití je vhodné pro kudrnaté, suché a lámavé vlasy.
Nejprve na vlasy nastříkejte vodu. Nemusí být úplně mokré. Vlhké postačí. Zahřejte olej a opět ho aplikujte tam, kde je potřeba. Vlasy schovejte pod koupací čepici a olej na nich nechte působit 1-2 hodiny. Následně vlasy opláchněte a důkladně je umyjte.
Octový zábal na vlasy
Jablečný ocet má dobré čistící vlastnosti. Takže dokáže šetrně ošetřit i vlasy, které mají sklon k nadměrnému maštění. Další ingredience z této masky přispívají k výživě a ke změkčení vlasů, které mohou za normálních okolností trpět kvůli nedostatku vlhkosti.
Budete potřebovat: 1 a ½ lžíce jablečného octa, 2 lžíce medu, 1 lžíci olivového oleje
Ocet a med dejte do dostatečně velké nádoby. Poté přidejte olej a vše důkladně promíchejte. Zábal pak aplikujte do vlasů. Ideálně na místa, která považujete za nejvíce problematická. Vlasy dejte do gumičky a počkejte 10-15 minut.
Posléze vlasy velmi dobře umyjte tak, jak jste normálně zvyklé. Používejte podle potřeby.
Potřebujete pokrýt každodenní přísun vitamínů, minerálů a bylinek, ale vaše běžná strava nestačí? Zkuste dlouhodobé užívání doplňků stravy na vlasy.