Příliš husté vlasy nadělila příroda jen málokteré z nás. A co by za ně kdo dal! Místo toho se musíme trápit s řídkými, jemnými a slabými vlasy, které mají tendenci vypadávat, či se snadno lámat. Jak tedy docílit toho, aby i zdánlivě nevyhovující vlasy byly v co nejlepší kondici?
To, jak naše vlasy vypadají, závisí na tom, jak dobrou máme genetiku. Nelze na ni ale svádět úplně všechno. Hodně problémů si přiděláváme i my samy svou nevhodnou péčí. Stačí si jen vzpomenout, kdy naposledy jsme si barvily, nebo dokonce odbarvovaly vlasy. Mnoho škod dovede napáchat i používání nevhodných kosmetických přípravků a strava, ze které tělo čerpá vitamíny a další důležité živiny.
Na jednu stranu tedy platí, že z jemných vlasů neuděláte bujnou kštici, jakou mají modelky. I slabé vlasy se ale mohou zlepšit natolik, že si nakonec řeknete, že hon za divokými kadeřemi vlastně není potřeba. (Zvlášť, když za spoustou dokonalých hlav stojí příčesky, či photoshop.)
Jak ale zvládnout tento proces s grácií?
Jak na husté vlasy?
V první řadě se zaměřte na důkladnou prevenci. Ačkoliv se to nezdá, někdy problémy s vlasy pocházejí z některých skrytých onemocnění. Nemusí jít hned o rakovinu, nebo o androgenní alopecii, která je sice u žen vzácná, ale ne zcela neobvyklá. Problematická může být například anémie, během které máme v těle nedostatek železa. Či onemocnění štítné žlázy, která má vliv na produkci hormonů.
Když lékař vyloučí, že má problém některou z těchto příčin, zaměřte se na kvalitu své stravy. Potraviny pro husté vlasy obsahují hodně proteinů, zinku či vitamínu E. Také jsme mluvili o železe. Aby ho bylo v těle dostatek, kromě něj se zaměřte na potraviny, které jsou bohaté na vitamín C. Je totiž známo, že mezi těmito dvěma složkami funguje synergie. Plusem je i konzumace potravin, které jsou bohaté na nenasycené mastné kyseliny omega-3 a na vitamíny skupiny B.
Speciální péče o husté vlasy
Husté vlasy vyžadují speciální péči. Což ví každý, kdo se někdy zajímal o to, jak ostříhat husté vlasy. Jsou totiž tak tvrdé a nepoddajné, že se to může pro obyčejného lajka jevit jako úkol, který je nad lidské síly.
Stav hustých až tvrdých vlasů se významně zlepší, pokud budete na vlasy pravidelně aplikovat hydratační masky a kondicionéry. Ty je trochu změkčí a dodají jim tolik potřebnou hydrataci. Žádnému typu vlasů (včetně jemných) nedělají dobře produkty, které obsahují alkohol. Ten má tendenci vlasy vysušovat a ty jsou pak kvůli tomu náchylnější k lámání.
I když se to nezdá, hodně ovlivnit toho může i materiál vašeho polštáře, nebo ručníku na vlasy. Ručník na vlasy by měl být z mikrovlákna, nebo z jiného jemného a dobře savého materiálu. Zvážit můžete i výměnu povlaku na polštář, který by měl být ideálně ze saténu, nebo hedvábí.
Jednou za týden si na vlasy aplikujte posilující vlasovou masku. A důkladně se snažte vyvarovat působení tepla. Pokud už to musí být, vždy si do vlasů nastříkejte speciální sprej, který je před působením vyšších teplot ochrání. Nezapomínejte ani na pravidelné zastřihávání konečků. Sice tím přijdete o pár mm/cm délky vlasů. Roztřepené konce se ale stejně nakonec polámou. Takže vlas bude kratší a v délkách budou patrné nerovnosti a zuby.
Účesy a střihy pro husté vlasy
Pokud máte vlasy v dobrém stavu, můžete je mít delší a zarovnané do rovného konce. Z tohoto základu pak můžete vytvářet různě náročné vlasové kreace. Vlny bychom vám ale příliš nedoporučovali. Poměrně často se totiž stává, že vlasy jsou tak nepoddajné a těžké, že buď nechtějí přijmout nový tvar, nebo se svou vlastní váhou zase narovnají.
V případě, že se vám zcela rovná varianta nelíbí, zkuste svoji kadeřnici požádat, aby vám vlasy trochu sestříhala. Tím vlasy získají opticky na objemu, ale zároveň je to trochu odlehčí. Bude pro vás tedy mnohem jednodušší je navlnit.
Pokud chcete nosit husté vlasy v culíku, dávejte si dobrý pozor na výběr vhodné gumičky. Ta by měla být dostatečně široká a pružná. (Do tenké gumičky husté vlasy jednoduše nesepnete. I kdybyste chtěly. Buď vás nepustí, nebo se přetrhne.) Také by neměla obsahovat žádné kovové části, které by mohly vlasy poškodit.
Pokud si nevíte se skladbou nového jídelníčku rady, nebo se bojíte, že ho nedokážete dodržovat každý den, vyzkoušejte dlouhodobé užívání doplňků stravy na vlasy. Ideálně takové, které jsou na přírodní bázi a kromě vitamínů obsahují i bylinky.