Zdravá vlasová pokožka je hladká a bez jakýchkoliv strupů a šupinek. Někdy se ale může stát, že se její stav ze dne na den zhorší a udělají se nám na ní pupínky. Co znamenají a jak se jich co nejrychleji zbavit?
Krásná tvář je ta, na které není ani jeden pupínek. A to samé by se dalo říct i o pokožce hlavy. Ačkoliv není pod vlasy obyčejně vidět, pupínky, ani jiné prapodivné jevy na ní rozhodně mít nechceme. Třeba kvůli naší zálibě ve složitých účesech, nebo kvůli pravidelným návštěvám kadeřnického salonu.
V neposlední řadě, pupínky ve vlasech mohou nejednoho z nás znejistit. Laik obvykle nedovede posoudit, kdy se jedná o normální jev a kdy zase o projev vážné nemoci. Vzhledem k tomu, že se o tom mezi lidmi ani nemluví zpravidla ani neví, co by si měl počít.
Pokud vás tohle všechno zajímá, budeme rádi, když budete číst dál.
Rychlá navigace
Co pupínky ve vlasech značí a proč vznikají?
Abychom pochopili podstatu celého problému, začněme na úplném začátku. Celé naše tělo je pokryté kůží. Kůže produkuje v menší, nebo ve větší míře kožní maz. Ten se z ní dostává z pórů. Póry se občas ucpou a způsobí pupínek.
To je přesně ten mechanismus, který lze vztáhnout i na chování naší vlasové pokožky. Jelikož je pokrytá kůží, která produkuje maz, který vychází z pórů, vlivem nedostatečné hygieny, nebo jiných okolností se mohou některé z nich ucpat. A tak vzniknou pupínky. (Pro tento jev se vžil termín akné na pokožce hlavy.)
Póry se mohou ucpat:
- Odumřelými buňkami
- Vlasovými přípravky
- Kvůli nedostatečnému umývání
- Zapařením hlavy
- Kvůli kožním problémům
Svědivé pupínky ve vlasech
Pokud máte ve vlasech svědivé pupínky, rozhodně byste měli zpozornět. Může jít o příznak alergické reakce na nějaký přípravek, ale i o zánět vlasových váčků. Ve hře může být i některá z lidských nemocí, jako jsou zarděnky nebo spalničky. (Ty se často nacházejí ve vlasech a na vlasové linii.) V každém případě je rozhodně moudré vyhledat pomoc svého lékaře.
Hnisavé pupínky ve vlasech
Hnisavé pupínky ve vlasech jsou převážně akné. Stačí si jen vzpomenout, kolik hnisu se může nacházet v pupíncích, které se vám udělají čas od času na tváři. I přesto je dobré navštívit dermatologa, který vám poradí s dalším postupem.
Jak se jich zbavit?
S léčbou červených pupínků ve vlasech vám musí pomoci lékař. Především kvůli tomu, že může nejlépe posoudit, zda nejde o projev nějaké jiné nemoci. U klasického akné si ale můžete poradit i sami. Rozhodně ničemu neuškodíte, když si dopřejete víc vitamínu E, který je důležitý pro normální stav kůže. Také přestaňte používat tolik stylingových přípravků a dejte stopků přípravkům na bázi oleje.
Nenoste čepice
Akné na hlavě neprospívá zapařené a teplé prostředí. Proto byste měli zvážit nošení čepic. Pokud vám čelenky a klapky na uši z nějakého důvodu nevyhovují, čepici v zimě nosit můžete. Dávejte ale dobrý pozor na to, abyste si ji v obchodech, v MHD či v autě po nutnou dobu sundali.
Češte si vlasy
Pokud je problém způsobený přebytečným množstvím nahromaděného kožního mazu, pomoci by vám mohlo i pravidelnější a důkladnější česání. Během něj se dostane maz od pokožky do délek, takže by nemusel dělat tak závažné problémy.
Reagujte zavčas
Výskyt pupínků ve vlasech nemusí být tak jednoznačného původu, jak by se mohlo na první pohled zdát. Proto, kdykoliv je zaregistrujete, pro svůj vlastní klid se na ně nechte podívat někoho, kdo jim dobře rozumí.